“කුරුඳු” මේ තරම් ගුණදායකද???

“කුරුඳු” වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ ලොව පුරා ඖෂධීය වශයෙන් භාවිතා කර ඇති බලවත් කුළු බඩු වර්ගයකි. බොහෝ කෑම වට්ටෝරු වල දෛනිකව එය භාවිතා කරනු ලබන්නේ එහි පැතිරුණු සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ,රසවත් බව, උණුසුම් රසය නිසාය. එම නිසා එහි මිල ගණන්ද ඉතා ඉහළය.

පර්යේෂන වලට අනුව, කුරුඳු  ලෝකයේ වඩාත්ම ජනප්‍රිය ඖෂධ පැළෑටිවලින් හා ඖෂධීය කුළුබඩු වලින් එකක් වන අතර එහි ආරක්‍ෂිත ප්‍රතිශක්තිකරණ මට්ටම් අනුව පළමු වන  ස්ථානය හිමි වේ. කුරුඳු වල අද්විතීය සුවඳ, වර්ණය සහ රසය වන්නේ එය වර්ධනය වන ගස්වල තෙල් කොටසෙනි. දිනපතා කුරුඳු තේ හැදි ½ ක් ආහාර වලට එක් කර ගැනීම තුළින් රුධිර සීනි මට්ටම, ආහාර ජීරණය, ප්‍රතිශක්තිය සහ තවත් සාධනීය බලපෑම් ඇති කළ හැකිය. කෙසේවෙතත්, දියවැඩියාව, පිළිකා සහ ස්නායුගත රෝග අවධානම අඩු කරයි.

වැඩි විස්තර දැනගන්න පහත video එක නරබන්න.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: